• Witamy w GOK GÓRZNO

Gminny Ośrodek Kultury w Górznie wraz z górznieńską parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego mają zaszczyt zaprosić na koncert tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych w wykonaniu Kai i Janusza Prusinowskich.  Koncert zatytułowany BIBLIA PAUPERUM odbędzie się w piątek 7 kwietnia po mszy św. o 18:00. Wstęp wolny. Zaproszenie skierowane jest zarówno do dorosłych jak i do młodzieży i dzieci, teksty pieśni będą udostępnione.

Kaja Prusinowska pedagog, absolwentka UW, wokalistka. Autorka programu dla klas I -IV "Kultura i tradycje Polski". Współpracuje z Wyższą Szkołą Psychologii Społecznej - prowadząc zajęcia ze śpiewu tradycyjnego. Współzałożycielka Teatrzyku Muzycznego i Wydawnictwa Słuchaj Uchem, w którym współtworzy tak przedstawienia, jak płyty. Dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jak inspiracje dla koncerto-spektakli Słuchaj Uchem. Razem z mężem koncertuje w Polsce i Europie.

Janusz Prusinowski skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów - Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Jedynaka, Józefa Zarasia, Jana Ciarkowskiego i wielu innych. Od nich przejął indywidualne cechy mazurków, oberków, kujawiaków i polek. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki. Jako muzyk i kompozytor współpracuje z Teatrem Polskiego Radia (spektakle „Janosik”, „Chłopi”, „Krakowiacy i Górale”). z Teatrem Narodowym („Umowa czyli łajdak ukarany”) i Teatrem Scena Lubelska 30/32 („Kaleva”, „Dawid”, „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”, „Oberki do końca świata”). Prowadzi warsztaty śpiewu, tradycyjnej gry na skrzypcach, tańca i podstaw mazurka. Koncertował w większości krajów Europy, Afryce, Azji i Ameryce Północnej. Współtworzył zespoły: Bractwo Ubogich, Kapelę Domu Tańca, Dla Róży. Jest współzałożycielem Domu Tańca (1994), autorem programu edukacyjnego „Janko Muzykant” (1995-97), śpiewakiem zespołu Monodia i skrzypkiem Orkiestry Czasu Zarazy. Wraz z żoną Kają prowadzi wydawnictwo - teatr „Słuchaj Uchem”. Panelista I Konwencji Muzyki Polskiej, organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca.

Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”, objętego patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Założyciel zespołu Janusz Prusinowski Trio.Inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” . Organizuje i prowadzi muzyczne i taneczne projekty międzynarodowe, Prezes Forum Muzyki Tradycyjnej, współautor wielu ogólnopolskich projektów edukacyjnych („Szkoła Mistrzów Tradycji”, „Mały Kolberg” i in.), tworzących warunki do kontynuacji polskich tradycji muzycznych i tanecznych.

W 2014 r. otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2015 otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2014 w dziedzinie Kultura Ludowa, oraz został nominowany do nagrody Marszałka woj. Mazowieckiego im. Norwida. 

Pomysłodawca i współtwórca serialu dokumentalnego „Dzika muzyka” TVP2/ TVP Kultura 2016.