Miniony okres to czas ferii w trakcie których dzieci z Górzna i okolic miały okazję poszperać w historii Górzna, ale nie tylko. Spotkały się ze współczesnymi detektywami czyli z policjantami z wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy, naczelnikiem asp. sztab. Tomasz Krajewski oraz technikiem kryminalistyki asp. sztab Adamem Świtalskim oraz kierownikiem policji w Górznie asp. sztab. Arkadiuszem Kubećka. Ponadto w GOD (Gminny Ośrodek Kultury przekształcił się na dwa tygodnie na Gminny Ośrodek Detektywów) w specjalnie zaaranżowanym studio telewizyjnym gościli: pasjonat historii lokalnych, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej Andrzej Szalkowski, Burmistrz Miasta i Gminy Górzno Tomasz Kinicki, który podzielił się swoimi pasjami filatelistyczną oraz kolekcjonerską (stare widokówki z Górzna, stare pieniądze), pani Magda Kochańska-Juda pracownik Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, specjalistka od poszukiwania tropów zwierząt oraz seniorki z Klubu Seniora Radosna Jesień (tu szczególne podziękowania dla pań Kamińskiej, Krezymon, Romanowskiej, Szczęsnej i Szymańskiej).
Grupa detektywów odbyła kilka wizyt: do księdza proboszcza Stefana Maliszewskiego, gdzie na plebanii mieli dostęp do ksiąg parafialnych, do pani Bożeny Sobiesierskiej, pracownika Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędu Miasta i Gminy Górzno, gdzie mieli dostęp do starych ksiąg urodzeń, małżeństw i zgonów prowadzonym przez urząd, do Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie wraz z godzinnym graniem w kręgle.
Nieodłącznym elementem wspólnie spędzonego czasu były warsztaty dziennikarsko-filmowe z Mają Kwiatkowską, która podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem jak kadrować, jak przeprowadzać wywiad, jak korzystać z odpowiedniego światła oraz jakich błędów nie popełniać przy nagrywaniu. Na scenie powstało studio telewizyjne GOD TV, pełen profesjonalizm!
Wspólny czas to również czas na wspólne granie. Dla uczestników ferii przygotowane zostały dwie gry terenowe o tematyce historyczno-topograficznej.
Na zakończenie młodzi detektywi zamienili się w kucharzy, którzy odkrywali stare przepisy. I tak, na uroczyste zakończenie połączone z wręczaniem świadectw ukończenia kursu detektywistycznego, przygotowali zagraj, a na deser sodziaki (inaczej bynce) oraz amoniaczki. Obejrzeliśmy też wspólnie stworzony film-reportaż z ferii (film dostępny pod adresem: https://www.youtube.com/watch?
Podziękowania: dla rodziców i dziadków, którzy zaangażowali się i dogadzali nam pysznymi łakociami w przerwach pomiędzy warsztatami, dla policji za profesjonalną prezentację warsztatu pracy współczesnego detektywa jakim jest kryminolog, dla G-LPK za świetne spotkanie w tematyce poszukiwania śladów, dla seniorów za ich autentyczne opowieści, dla pasjonatów, którzy podzielili się swoimi „konikami”, dla Urzędu Miasta i Gminy Górzno za autobus, dla Salonu Fryzjerskiego MONIKA za użyczenie wygodnej kanapy do studia telewizyjnego.