Zapraszamy na otwarcie wystawy zdjęć Mławianina Janusza Dębskiego połączone z wieczorkiem muzyczno-poetyckim w wykonaniu jego przyjaciół: Anny Sowy-Matalińskiej, Heleny Grąckiej, Jarosława Aftyka oraz Jacka Mianowskiego. Na zdjęciach zobaczymy pałace, kościoły, Mławę i okolice. Wernisaż odbędzie się 15 listopada 2019 o 18:30. Wstęp wolny. Wystawa dostępna będzie do połowy grudnia 2019.

Janusz Dębski urodził się 1962r. w Mławie, żonaty, ojciec dwóch synów, wykształcenie średnie techniczne. Wśród mławskich twórców zajmuje szczególne miejsce. Potrafi przełożyć swoje przemyślenia i stosunek do otaczającego nas świata przyrody i historii na uniwersalny język fotografii, który jest z łatwością odczytywany. Podejmuje różnorodne działania społeczne na rzecz lokalnego środowiska. Wrażliwy na piękno, które nas otacza, stara się je pokazywać innym. Tworzy fotograficzne wystawy dokumentalne i przyrodnicze, które już dziś stanowią wartościowe zbiory z regionalizmu. Od 1998 r. opracował ponad 70 tematycznych wystaw prezentując ponad trzy tysiące zdjęć. Jego prace były pokazywane oprócz Mławy w całej Polsce, w dużych i małych miastach, miejscowościach i wsiach – w różnych miejscach: galeriach, muzeach, kościołach, domach kultury, szkołach itp. Sam debiutował opowiadaniami w książce pt. „Okno na świat”. Oprócz wystaw jego zdjęcia można zobaczyć w albumach, folderach, przewodnikach, kalendarzach, pocztówkach itd. Każdemu otwarciu towarzyszyły, zaproszone przez autora, mławskie (i nie tylko) zespoły muzyczno-wokalne, taneczne, grupy dramatyczne i poeci, a także pokazy mody. Jest twórcą i opiekunem artystycznym Galerii „13” w Mławie, która wyszukuje i promuje początkujących fotografików, malarzy, rzeźbiarzy, poetów itp. W ciągu 18 lat istnienia galerii odbyło się ponad 150 wystaw czasowych. Wieloletni członek i prezes Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej oraz innych organizacji m.in. członek zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mławskiej oraz Stowarzyszenia Pontyfikatu Jana Pawła II i współzałożyciel Działdowskiej Kuźni Słowa, a także założyciel Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział w Mławie. Twórca i opiekun Mławskiego Klubu Fotograficznego i członek Ciechanowskiego Klubu Fotograficznego. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, lokalną prasą oraz radiami działającymi w Mławie i na Mazowszu. Organizator życia kulturalnego na terenie północnego Mazowsza m.in. „Nocy poetów”, „Miss Mławy” i plenerów fotograficzno-malarskich. Autor wielu artykułów i prac o tematyce regionalnej ukazujących dorobek historyczny tych ziem. Dużo swoich zdjęć regionalnych przekazał szkołom i różnym instytucjom kulturalnym oraz założył kilka galerii w szkołach w Mławie i powiecie. Od 45 lat uprawia tenis ziemny, wielokrotny mistrz Mławy w tej dyscyplinie. Od wielu lat trenuje dzieci i młodzież na przyszłych tenisistów. 25 lat temu założył przy TKKF w Mławie klub rowerowy i wytyczył ścieżki historyczne na terenie pow. mławskiego. Wygłasza odczyty historyczne. Oprowadza dzieci, młodzież i dorosłych po ziemi mławskiej ukazując walory historyczno-przyrodnicze tych okolic. Kolekcjoner, a przede wszystkim filatelista. Jego zbiory były pokazywane w Mławie oraz Kielcach, Pile i Drozdowie koło Łomży. Zbieracz książek o tematyce regionalnej. Kilkukrotnie nominowany do tytułu „Mławianin roku”. W 2018r. z rąk burmistrza Mławy Sławomira Kowalewskiego otrzymał medal „Zasłużony dla miasta Mława”.