• Witamy w GOK GÓRZNO

Już od dziesięciu edycji program Lato w teatrze tworzą setki osób z całej Polski. Spotkajmy się, by wspólnie świętować ten piękny jubileusz! Zapraszamy 22 lipca do Górzna – miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim. Święto Lata w teatrze otworzy pokaz pracy studentów kierunków artystycznych, którzy wcześniej przez dwa tygodnie będą pracowali w namiocie cyrkowym i do niego właśnie nas zaproszą o godzinie 13:00. 

Weźcie ze sobą koce – po pokazie odbędzie się piknik, a wieczorem ognisko! Będziemy wspólnie spędzać czas i wymieniać się opowieściami i wspomnieniami dotyczących Lata w teatrze!

Zapraszamy! Zespół Działu Pedagogiki Teatru

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Rejestracja obowiązkowa na: https://goo.gl/forms/31LG17tZ1UA1MOEI3

PROGRAM LATO W TEATRZE

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego najważniejszym elementem jest konkurs grantowy adresowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych – ośrodków, które w okresie letnich wakacji szkolnych chciałyby zorganizować warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, zakończone pokazem spektaklu. Najciekawsze projekty wybrane przez Komisję Ekspertów otrzymują dofinansowanie, które wynosi maksymalnie 40 000 złotych. Każdy projekt ma charakter autonomiczny. O tematyce i formie artystycznych działań, o wyborze metod pracy teatralnej decydują osoby zaproszone do współpracy przez wnioskodawców, uwzględniając potrzeby i zainteresowania uczestników.

Lato w teatrze to także objazdy namiotu cyrkowego. Instytut Teatralny w 2011 roku odkupił namiot od właściciela Cyrku Bojaro. Od tej pory w wakacje wyruszamy do miejsc, które nie tylko nie mają teatru, ale często nawet sali, gdzie można byłoby zagrać przedstawianie. Spektakl w namiocie w każdej miejscowości ogląda około 350 osób. To wydarzenie familijne: zapraszamy dzieciaki z rodzicami, by wspólnie przeżyły teatralną przygodę - często pierwszą w swoim życiu!

W ciągu tych sześciu lat powstały trzy przedstawienia: "Gdzie jest Pinokio?" w reżyserii Roberta Jarosza, "Pippi Pończoszanka" w reżyserii Konrada Dworakowskiego (we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi) oraz "Jak wytresować dziewczynkę?" w reżyserii Michała Walczaka (we współpracy z Fundacją Zakochana Warszawa). W tym czasie gościliśmy w ponad 100 miejscowościach, nie tylko prezentując teatralno-cyrkowo-muzyczne spektakle, ale też spotykając się z mieszkańcami na warsztatach i paradach. 

10 edycja programu Lato w teatrze to wspaniały moment, by w namiocie cyrkowym wydarzyło się coś nowego i wyjątkowego! Dlatego zaprosiliśmy studentów na dwutygodniowe warsztaty, do których inspiracją będzie namiot cyrkowy – jego przestrzeń, specyfika funkcjonowania oraz historia. Pokaz ich pracy otworzy nasze wspólne świętowanie! 

Warsztaty poprowadzą Justyna Czarnota, Paweł Chomczyk, Robert Jarosz i Adam Świtała.

--------------------------------------------------------------------------

Justyna Czarnota – pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

Paweł Chomczyk - absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Współtwórca niezależnych teatrów Kompania Doomsday i Grupa Coincidentia. Współpracował jako aktor z: Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, Białostockim Teatrem Lalek, Teatrem Baj Pomorski w Toruniu, Teatrem Rampa w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia oraz jako nauczyciel z: Akademią Teatralną Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina Wydziałem Instrumentalno - Pedagogicznym w Białymstoku oraz Uniwersytetem w Buffalo (U.S.A) Wydziałem Teatru i Tańca. W swym dorobku artystycznym, oprócz spektakli teatralnych, posiada również role w słuchowiskach radiowych oraz produkcjach filmowych.

Robert Jarosz - reżyser, dramatopisarz, absolwent i wykładowca akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Ukończył podyplomowe studia Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obecnie dyrektor artystyczny Teatru Lalek Guliwer. W pracy twórczej szczególnie skupiony na sztuce dla dzieci i młodzieży.

Adam Świtała - kompozytor, aranżer, gitarzysta, kulturoznawca, autor publikacji, silnie związany z teatrem. W centrum jego zainteresowań znajduje się improwizacja jako technika sceniczna i narzędzie w edukacji. Doświadczenie pedagogiczne zdobywał pracując jako animator, nauczyciel i wykładowca na terenie Polski, Wielkiej Brytanii i USA. Prowadził warsztaty z improwizacji m.in. na University of Chichester Music Department oraz na Wydziale Tańca PWST im. L. Solskiego w Bytomiu, warsztaty dla aktorów teatralnych, nauczycieli, animatorów. Współpracował także z wybitnymi przedstawicielami polskiej i zagranicznej sceny tańca współczesnego, m.in. Iloną Trybułą, Rafałem Dziemidokiem, Marią F. Scaroni, Anną Nowicką. Uczestniczył w licznych projektach o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i antydyskryminacyjnym.